Türkiye Cumhuriyeti

Kişinev Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Sevgili  Vatandaşlarım, 


Ülkemizin Moldova Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak 15 Eylül 2016 tarihinde Kişinev'de göreve başladım.

Son derece onurlu ve ayrıcalıklı bu görevimi daha önceki görevlerimde edindiğim tecrübelerimden yararlanarak yapmaya çalışacağım. Özellikle kardeş vatan can Azerbaycan’ımızdaki 4,5 yılı aşan Büyükelçiliğim sırasında kazandığım zengin deneyimler bana ışık  tutacaktır.
Bu bağlamda Türkiye ve Moldova arasında geleceğe yönelik güçlü bir vizyon oluşturma ve ilişkilerimizin seyrini daha da güçlendirerek sürdürme irademiz istikametinde çalışmak temel misyonum olacaktır.

Bu önemli ve sorumlu görevimi Türkiye ile Moldova makamları ve halkları arasında, tarihi derinliğe sahip ilişkilerin her yönüyle önemli ilerleme ve aşamalar kaydetmekte olduğu bir dönemde selefimden devraldım. Önümüzdeki dönemde memnuniyet verici şekilde seyreden ilişkilerimiz karşılıklı üst düzey ziyaretlerle güçlenecektir. Bu alanda üzerime düşen yükümlülükleri eksiksiz ve şevkle yerine getireceğim.

Türk ve Moldova halklarının  karşılıklı olarak birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarını sağlamanın ortak geleceğimiz ve çıkarlarımızın gereği olarak görüyoruz. Dostluk havası ve anlayışı çerçevesinde seyreden siyasi ilişkilerimizin yanı sıra ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin güçlenmesine de büyük önem veriyorum.

Gökoğuz  kardeşlerimizi iki ülke arasında sağlam bir dostluk köprüsü olarak görüyorum. Moldova'nın önemli bir bölgesi olan Özerk Gökoğuz Yeri'nin gelişmesi ve kalkınması için de üzerime düşen görevi şevkle yerine getireceğim. Türk yatırımcılarını genelde Moldova’nın her bölgesine ve özelde  Gökoğuz Yerine yatırım yapmalarını teşvik etmeye çalışacağım.

Ortak tarihi bağlarımızın varlığı ile pekişen beşeri ilişkilerimiz, özellikle turizm alanında kendisini göstermektedir. Her yıl giderek artan sayıda Moldovalının ülkemizde tatil yapmayı tercih etmesi beşeri ilişkilerimizdeki potansiyelinin en önemli göstergesini oluşturmaktadır.

Moldova’da yaşayan yaklaşık dört bin kişilik Türk toplumu da, ülkelerimiz arasında güçlü bir insani bağ ve kültürel köprü niteliği taşımaktadır. Özellikle işadamlarımızın Moldova'nın kalkınmasına  önemli katkılarda bulunduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum. Türk toplumu üyelerinin Moldova’da hak ettikleri güçlü konumu sağlamlaştırırken, aynı zamanda aralarındaki yardımlaşma, dayanışmayı ve birliği de sağlamlaştırmaya devam edeceklerinden eminim.

Moldova'daki görevim sırasında her zaman sizlerin yanında, yardımında ve yakınında olmaya çalışacağım.

Siz değerli Vatandaşlarımızın Moldova’da karşılaşabilecekleri her türlü sorunda başvurabilecekleri ilk merciin Büyükelçiliğimiz olduğunu biliyorsunuz. Olası sorun/sorunlarınızı kendi sorunumuz görerek, onları bu anlayışla çözmeye çalışacağız.

Çok Değerli Vatandaşlarım,

Karşılıklı saygı, sevgi, barış, huzur, hoşgörü, kardeşlik havasında yaşamınızı ve bu güzel ve dost Ülkenin yasalarına tam olarak uymanızı, aranızdaki dayanışma ve yardımlaşmayı herkese örnek olacak şekilde sergilemenizi bekliyor, bunlara büyük önem verdiğimi vurgulamak istiyorum.

Ben ve Büyükelçilik personeli önümüzdeki dönemde bizlerle sürdüreceğiniz dayanışma ve işbirliği için şimdiden teşekkür ederiz.

Sağlık, huzur, esenlik, mutluluk ve başarı dileklerimle hepinizi  sevgi ve  saygıyla selamlıyorum.


Hulusi KILIÇ
T.C. Kişinev Büyükelçisi